در جستجوی هیولا

 

 

http://monster-quest.com/wp-content/uploads/2017/07/samandehi.jpg

اسکلت مادر و جنین

اسکلت مادر و جنین چهار هزار ساله موزه سمنان.
این اسکلت مربوط به هزاره دوم پیش از میلاد است این اسکلت از مجموعه تاربخی تپه حصار دامغان در حفاری های سال هزارو سیصدو هفتادو چهار به صورت کامل برداشته شد و به موزه سمنان انتقال یافت این اسکلت تنها اسکلت سالم ایران است که در موزه نگهداری میشود
دلیل سالم موندن این اسکلت بعد از چهار هزار سال عدم وجود رطوبت به خاطر وجود نمک در خاک. آن منطقه میباشد..
از آنجا که این اسکلت مربوط به یک مادر و جنین آن است، آن را منحصر به فرد کرده است. این مادر هنگام زایمان جان خود را از دست داده است. دلیل مرگ این مادر که حدس زده می‌شود بین ۱۷ تا ۲۰ سال سن داشته، کوچکی لگن بوده است.
شیوه دفن این ایرانی هزاره دوم پیش از میلاد این چنین گفت میشود شیوه تدفین این مادر به صورت «جنینی» بوده و این شیوه در آیین میتراییسم مرسوم بوده پس به نظر می‌رسد که این زن پیرو آیین میتراییسم یا خورشیدپرستی بوده است، با اینکه سر تمامی مردگان و از جمله این زن به سمت طلوع خورشید بوده است، پیروان این آیین به زندگی پس از مرگ اعتقاد داشته‌اند. در این آیین معمولاً چیزهایی که باور داشتند در زندگی پس از مرگ به آن نیاز می‌شود را همراه آنان دفن می‌کردند همچنان که همراه این مادر و جنین نیز یک کاسه سفالی غذا و مقداری گوشت شکار که استخوان آن باقی‌مانده دفن شده است.در مشت این زن یک دستبند و یک انگشتر وجود داشت، در این آیین مرسوم بوده که همراه زنان زیورآلات و همراه مردان ابزار جنگی و ابزار کار را دفن می‌کرده‌اند.