در جستجوی هیولا

 

 

http://monster-quest.com/wp-content/uploads/2017/07/samandehi.jpg

شهر باستانی ساکسایوامان

شهر باستانی ساکسایوامان (Sacsayhuaman) که در ارتفاع ۳۶۰۰ متری سطح دریا، در نزدیکی شهر کوزکوی پِرو، قرار گرفته، یکی از معماهای حل نشده باستانی است. این شهر قدمتی هزار ساله دارد و سازه‌های آن جزو قدیمی‌ترین بناهای موجود بر روی زمین هستند. نکته اینجاست که در هزار سال پیش، تمدن معروف اینکا (Inca) هنوز در پرو وجود نداشته‌ است؛ این تمدن هم پس از پیدایش، سازه‌های شهر ساکسایوامان را به مردمانی ناشناخته که قبل از خود در آن سرزمین می‌زیسته‌اند، نسبت داده‌اند.

نکات مرموز زیادی در مورد شهر ساکسایوامان وجود دارد

تلاش دانشمندان بر فراهم کردن جواب برای سوالات مختلفی که در مورد پدیده‌های عجیب مطرح می‌شوند، متمرکز است؛ اما سوالات شهر ساکسایوامان پیچیده‌تر از آنچه که انتظار می‌رود، هستند. عمر سازه‌ها و نوع برش‌های صورت گرفته بر روی آن‌ها قابل‌تشخیص‌اند، اما نحوه‌ی جابجایی سنگ‌ها، چگونگی محاسبه‌ی محل‌های برش و دقت به کار رفته در برش‌ها که باعث می‌شود سنگ‌ها مانند قطعات یک پازل عظیم کنار هم چیده شوند، جزو معماهای علمی هستند.

سازه‌های ساکسایوامان در دامنه کوه بنا شده‌اند و برخی از سنگ‌های استفاده‌شده در آن‌ها بیش از ۱۷۵ تن وزن دارند؛ جابجایی چنین سنگ‌های بزرگی در آن زمان و بدون تجهیزات پیشرفته، تقریبا غیرممکن بوده است. از طرف دیگر، تمامی سازه‌ها پایدارند و در عین نبود هیچ نوع ملات در میان سنگ‌ها، مدتی طولانی است که از جای خود تکان نخورده‌اند.

با این توضیحات، چه کسانی توانسته‌اند شهر ساکسایوامان را بنا کنند؟ آیا فرازمینی‌ها در این پدیده‌ی شگفت‌انگیز دخالت داشته‌اند و یا معمارانی با سفر در زمان، سازه‌هایی این چنینی را بنا کرده‌اند؟ شاید هم خدایان تمدن‌های باستان به مردمان ساکسایوامان در این امر کمک کرده باشد.