در جستجوی هیولا

 

 

http://monster-quest.com/wp-content/uploads/2017/07/samandehi.jpg

استیون هاوکینگ: نسل انسان تا ۱۰۰۰ سال آینده منقرض میشود

استیون هاوکینگ فیزیکدان پرآوازه بریتانیایی در اظهاراتی جدید اعلام کرد که شمارش معکوس برای انقراض نسل انسان بر روی سیاره زمین آغاز شده است. این فیزیکدان بزرگ که در دانشگاه آکسفورد سخنرانی می‌کرد عقیده دارد که انسان احتمالاً تا ۱۰۰۰ سال دیگر فرصت دارد نسل خود را از خطر انقرض نجات دهد. از نظر هاوگینگ ۷۴ ساله، با روند فعلی که انسان به پیش می‌رود سرنوشت ما محکوم به نابودی است. هم اکنون خطر جنگ هسته‌ای به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است و از سوی دیگر وضعیت گرمایش جهانی نیز بسیار نامناسب است. او همچنین هشدار داد که پیشرفت سریع استفاده از هوش مصنوعی می‌تواند بشر را به نابودی بکشاند. هاوکینگ پیش از این نیز درباره گسترش استفاده از هوش مصنوعی هشدار داده بود و آن را خطری بزرگ برای انسان‌ها می‌داند. هاوکینگ اظهار کرد:

تنها شانس ما برای فرار از خطر یافتن یک سیاره قابل سکونت دیگر تا آن زمان است. ما باید برای نجات آینده خود به تلاش برای اکتشاف فضا ادامه دهیم. من فکر نمی‌کنم بتوانیم تا ۱۰۰۰ سال دیگر با این شرایط شکننده‌ای که در سیاره‌مان حاکم است زنده بمانیم.

ناسا در سال ۲۰۰۹ فضاپیمای کپلر را دقیقاً با همین هدف به فضا پرتاب کرد. این فضاپیما برای این منظور طراحی شده است که بتواند سیاره‌های قابل سکونت و در ابعاد شبیه ابعاد زمین که در فاصله‌ای نزدیک به زمین و در داخل کهکشان راه شیری قرار داشته باشند را پیدا کند. سیاره‌ مورد نظر باید به دور ستاره‌ای مشابه خورشید چرخش داشته باشد و فاصله آن با ستاره‌اش باید در حد مناسبی باشد که به آن مدار طلایی می‌گویند. مدار طلایی فاصله‌ای تا ستاره است که در آن فشار و دما به میزانی است که مایعات می‌توانند به راحتی در سطح سیاره وجود داشته باشند. امسال ستاره شناسان توانستند سیاره‌ای با نام Proxima B را کشف کنند که ابعادی مشابه زمین دارد و در یک مدار طلایی به دور ستاره‌اش می‌چرخد. این سیاره ۴٫۲ سال نوری از زمین فاصله دارد که در عالم فضا فاصله‌ای نزدیک محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که این سیاره بهترین شانس ما برای فرار از زمین باشد.