در جستجوی هیولا

 

 

http://monster-quest.com/wp-content/uploads/2017/07/samandehi.jpg

بیماری Erotomania, طلسم عشق

بسیاری از بیماری های روانی دارای ریشه ای ژنتیکی و گاهی اکتسابی هستند اما بعضی از این بیماری ها به حدی عجیب و غریب هستند که نمی توان انرا حتی بیماری تصور کرد، در مواردی افرادی که دچار این بیماری میشوند دست به انجام کارهایی عجیب و گاها احمقانه میزنند که باعث تعجب همه میشود، یکی از این بیماری های روانی طلسم عشق است که در ان Erotomania نام بیماری روانی است که در شخص احساس میکند که فردی از طبقه ی مرفه و معروف جامعه عاشق انهاست! افراد دچار این بیماری عموما دچار بیماری اسکوزوفرنی نیز هستند و حس میکنند که افراد معروفی از طریق تلفن، تلوزیون، رادیو و دیگر چیزها قصد ارسال پیامی به انها را دارند،  این بیماری در زبان روانشناسی با نام عشق بیمارگونه نیز شناخته میشود، هرچند این مشکل بسیار نادر است و تا کنون معدود افرادی دچار این بیماری بوده اند اما امروزه به نظر میرسد شدت و ضعف این بیماری نیز بسیار متفاوت است.

در موارد بسیار شدید شخص بیمار دچار این توهم میشود که فرد بسیار معروفی به شکل مخفیانه عاشق انها شده است و قصد ارسال این پیغام را به انها دارد اما او این کار را از طریق تلوزیون و در کل رسانه های عمومی انجام میدهد!

جان هینکلی

درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد اما بیشتر پزشکان معتقدند درمان های دارویی موجود برای اسکیزوفرنی برای این بیماری نیز جواب میدهد.

در ۳۰مارس ۱۹۸۱ فردی به نام جان هینکلی در اقدامی سعی کرد رئیس جمهور امریکا رونالد ریگان را ترور کند.او موفق نشد چراکه نقشه اش بسیار ساده و مسخره بود و در نهایت دستگیر شد، در زمان بازجویی روانشناسان موتجه شدند او دچار Erotomania  است و قصد او از این کار تحت تاثیر قرار دادن جودی فاستر بازیگر معروف بوده است!

جالب است که او حتی چندین روز قبل از این کار توانسته بود شماره ی فاستر را پیدا کند و برای او پیغام گذاشته بود “عشق من، میدانم که دوستم داری من نیز به تو ثابت خواهم کرد!”

او عنوان کرده بود با دیدن فاستر در فیلم راننده تاکسی عاشق او شده و پس از مدتی خیال میکرده فاستر از طریق رادیو و تلوزیون قصد دارد چیزی به او بگوید.

لحظه ی دستگیری هینکلی

درموردی دیگر دیوید لترمن مجری معروف شبکه ی NBC و آسوری موسگراو فضانورد امریکایی هردو در سال های مختلف توسط شخصی به نام مارگارت ری تعقیب شدند!
این زن که به شدت دچار این بیماری بود به در خانه ی موسگر رفت و با همسر او بر سر اینکه او نمیگذارد انها به هم برسند درگیر شد! روانشناسان او را دچار شدید ترین نوع این بیماری تشخیص دادند، به طوری که حتی در اسایشگاه روانی نیز او با خواندن روزنامه ها عنوان میکرده که این دو نفر منتظر او هستند!

مارگارت ری

این بیماری دارای قدمتی زیاد است برای مثال پزشکی در سال ۱۶۲۳ از ان به عنوان طلسم عشق یاد کرده است و به نظر میرسد تعدادی از قتل ها و موارد عجیب تاریخی را میتوان به این بیماری ربط داد.