در جستجوی هیولا

 

 

http://monster-quest.com/wp-content/uploads/2017/07/samandehi.jpg

مطالعه هیولایی, آزمایش مخوف لکنت زبان

مطالعه هیولایی نام آزمایشی بود که روی ۲۲ کودک یتیم صورت گرفت. سال ۱۹۳۹ محققی به نام وندل جانسون تصمیم گرفتروی ۲۲ کودک یتیم آزمایش لکنت زبان انجام دهد. کودکان به دو گروه تقسیم شدند و جانسون برای هر گروه سخنرانی میکرد.

او در سخنرانی براى گروه اول از نحوه صحبت کردن کودکان تمجید می کرد و به کودکان می گفت در ادای کلمات هیچ مشکلی ندارند. در سخنرانی برای گروه دوم به كودكان می گفت که اصلا درست صحبت نمی کنند و بیشتر لغات را اشتباه تلفظ می کنند و آنها را مورد سرزنش قرار می داد.

در این آزمایش بیشتر بچه هایی که انرژی منفی دریافت کرده بودند از نظر روانی نیز دچار مشکل شدند و برخی از آنها در دوران زندگی شان در صحبت کردن با مشکل مواجه شدند. وقتی همکاران جانسون از این آزمایش مطلع شدند نام مطالعه هیولایی را روی آن گذاشتند زیرا وی برای اثبات نظریه هایش از کودکان یتیم سوء استفاده کرده بود.

از آنجا که جانسون فرد مشهوری بود این آزمایش برای مدت ها مخفی نگه داشته شد تا اینکه سال ٢٠٠١ مسئولان دانشگاه ایوا به طور رسمی از عموم مردم به خاطر اینکه جانسون که زمانی یکی از استادان این دانشگاه بود مطالعه هیولا را انجام داده بود، عذرخواهی کردند.